Novinka:etg: modul MB1768 a USB ARM JTAG debugger
(Kategória: Čo by Vás mohlo zaujať)
Zaslal wek
21.10.2010-15:25

Kolegovia zo spoločnosti etg mi zapožičali na "hranie sa" dve hračičky. Je to ich príspevok k ARMovej revolúcii, ktorá tu zúri všade okolo nás. Ale poďme pekne po poriadku.

Prvá hračička je modul MB1768, osadený mikrokontrolérom LPC1768 firmy NXP. Jedná sa o mikrokontrolér s jadrom ARM Cortex-M3, tikajúcom na frekvencii do 100 MHz. K tomu 512 kB FLASH, 64 kB SRAM, periférie ako Ethernet MAC, USB rozhranie so schopnosťou byť device aj host (a samozrejme OTG), 4x UART, 2x CAN 2.0, SPI, 3x I2C, I2S (rozhranie pre audio kodeky), ADC, DAC, PWM, RTC a ešte niekoľko ďalších podobne trojpísmenovými skratkami označených periférií. Nie je to teda žiadne orezávátko, ale vyššia trieda v mikrokontroléroch, vhodná na aplikácie, kde sa spracuvávajú a presúvajú väčšie množstvá dát medzi rôznymi pripojenými zariadeniami.



Modul MB1768 na minimálnej ploche v štýle DIL-64 (v rozteči 900 mil - pamätá si niekto na legendárnu Motorola 68000?) prezentuje niekoľko z tých najzaujímavejších vlastností LPC1768. Z jedného konca modulu rovno trčí zásuvka RJ-45 na pripojenie Ethernetu, pričom modul má na sebe aj EEPROM s unikátnou MAC adresou. Na druhom konci sa nachádza štandardný USB mini-B konektor, z ktorého je modul možné aj napájať (ak nie je napájaný cez jeden zo svojich pinov). Modul ako taký je teda napájaný napätím 5V, a vďaka 5V-tolerantným IO je ho možné použiť v bežnom 5V prostredí.

Medzi konektory sa okrem čipov zmestil ešte aj štandardný 20-pinový JTAG konektor (ak niekto má obľubu v ľahko zničiteľných jemných konektoroch), neodmysliteľné resetovacie tlačítko a vedľa neho jediná LED na module (no dobre, ešte sú ďalšie dve na RJ-45). Zdalo by sa, že tým sú možnosti danej plochy vyčerpané -- ale nie, veď predsa každá DPS má dve strany, a tu tá spodná okrem súčiastkového "smetia" nesie aj MicroSD konektor - napokon spomínaná LED indikuje pripojenie napájania na uSD kartu.

Nejedná sa teda o modul v štýle "DPS, mcu a dosť", ale to ani nebol zámer autorov. Takto sa v podstate s minimom ďalších súčiastok dá modul použiť na prototyp či menšiu sériu zariadení napríklad pre zber a ukladanie dát s Ethernetovou/internetovou konektivitou.


K ladeniu modulu slúži druhá zo spomenutých hračičiek. Jedná sa o USB ARM JTAG debugger, t.j. krabičku pripojenú na jednej strane k PC prostredníctvom USB, na druhej strane na JTAG piny modulu (či samotného mcu v aplikácii). Debugger je nielen napájaný z USB portu, ale naviac môže počas ladenia napájať aj cieľové zariadenie. Debugger je kompatibilný s OpenOCD, ktorý predstavuje softwarový "medzikus" medzi debuggerom-krabičkou a debuggerom-softwarom gdb. Ako bonus poskytuje krabička jeden RS-232 sériový port naviac.

Na záver niekoľko obrázkov zo "základnej dosky", ktorú mi pripravili kolegovia z etg. Ukazuje to úroveň "zložitosti" aplikovania modulu. Doska obsahuje len päticu (v tomto prípade dvojicu dutinkových líšt), prepojenie na modul debuggera, supercap na odskúšanie funkcie RTC v spánkovom režime, a jednu LED na vyskúšanie základnej funkčnosti pomocou obligátneho blikania .



O tom, ako som rozblikal LEDku pomocou supervýkonného ARMu, ako aj prvých dojmoch a skúsenostiach s prácou s modulom MB1768, si prečítate onedlho v ďalšom článočku.

Odkazy


Táto novinka je z mikroZONE
( http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.780 )